onSchedule

Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Planowanie nauki angielskiego podczas covid? Pobierz nasz planer!

Planowanie nauki angielskiego podczas covid? Pobierz nasz planer!

Nauka języka obcego to proces długi, czasochłonny i często żmudny. Wielu polega na pierwszych wybojach, niektórzy poddają się na ostatniej prostej. Co sprawia, że łatwo ulegamy zniechęceniu? Zwłaszcza, gdy za oknem epidemia, a w nas brak wystarczających chęci, aby pokonywać przeszkody? 

Fundamentalną przyczyną porażek są brak planu oraz niemożność zauważenia dotychczasowych efektów. Dzisiaj skupimy się na planowaniu, w kolejnych tygodniach zaś podpowiemy, jak mierzyć postępy w nauce języka angielskiego. Are you ready?

Plan nauki języka to podstawa! 

Bez względu na to, czy uczęszczamy na kurs online w grupie, czy uczymy się 1:1 z lektorem. Nie wystarczą zajęcia raz, czy dwa w tygodniu, aby osiągnąć upragniony cel – zacząć mówić po angielsku. Plan działania pozwoli Ci: 

 • wprowadzić porządek do nauki angielskiego
 • wybrać te narzędzia i pomoce, które są potrzebne Tobie
 • pozbyć się frustracji wynikającej z natłoku materiałów
 • czuć satysfakcję z odhaczania wykonanych zadań 
 • podnieść pewność siebie 
 • mierzyć efekty nauki języka

Zanim zaplanujesz – cel nauki języka

Zanim przystąpisz do planowania (albo pobrania naszego planera), ustal swój cel językowy. Może Ci ułatwić metoda formułowania celów SMART. Według tej metody Twój cel językowy powinien być: 

 • Specific – konkretny 
 • Measurable – mierzalny
 • Achievable – osiągalny 
 • Relevant – istotny
 • Time-bound – określony w czasie 

Według tej koncepcji cele, takie jak: Będę mówić lepiej po angielsku, Obejrzę film po angielsku, Przejdę z poziomu A2 na B2 w jeden miesiąc,  nie są dobrze zdefiniowanymi celami. Brakuje w nich: 

 • Będę mówić lepiej po angielsku – Kiedy? W jakim czasie? Co to konkretnie znaczy, że lepiej?
 • Obejrzę film po angielsku – Kiedy? Jaki film? Jak długo ma trwać i na jakim poziomie zaawansowania? Być może dopiero zaczynasz przygodę z językiem angielskim – wtedy oglądanie filmów zupełnie mija się z celem. Możesz za to zacząć od czegoś prostszego – np. bajki. 
 • Przejdę z poziomu A2 na B2 w jeden miesiąc – jest to przykład celu nie tylko niekonkretnego, ale również niemożliwego do zrealizowania. 

Oto przykłady celów językowych zgodnych z metodą SMART: 

 •  Do końca tego tygodnia przeczytam i przepiszę do zeszytu słownictwo z tematyki “czas wolny” 
 • W ciągu tygodnia posłucham trzech 6 minutowych podcastów z serii BBC Learning English. 
 • W tym tygodniu pojawię się na zajęciach online, a następnego dnia przeczytam raz materiał, który przerobiliśmy na lekcji. 

Pamiętaj o tym ucząc się języka. 

Kiedy już wyznaczysz swoje cele językowe, pozostaje nic innego jak rozpisać plan działań. Planując, pamiętaj o dwóch rzeczach. Mianowicie, aby przygotować sobie zawczasu materiały, z których będziesz korzystać. Ułatwi Ci to realizację planu, nie stracisz czasu na poszukiwania, które w efekcie mogą skończyć się zniechęceniem i porzuceniem nauki.  

Druga rzecz, jaką Ci proponujemy – to rozpisanie planu nauki na nie dłużej niż następne 2 tygodnie. Z doświadczenia wiemy, że długoterminowe planowanie rzadko kończy się pozytywnym rezultatem. 

Bowiem przy nauce języka najważniejsza jest metoda małych kroków. 

A zatem… 

Jak planować naukę angielskiego? 

 1. Przygotuj tabelkę, w której podzielisz tydzień (max.2 tygodnie) na poszczególne dni tygodnia.
 2. U góry tabelki dużymi literami wypisz swój cel językowy, np. “W tydzień nauczę się słownictwa z działu “czas wolny””. 
 3. Przy każdym dniu tygodnia w skrócie napisz, co małego zrobisz, aby przybliżyc się do osiągnięcia swojego celu. Pamiętaj, że lepiej uczyć się 20 minut dziennie niż 2 razy w tygodniu po 2 h. Dlatego Twoje codzienne zadania powinny być małe, krótkie, zachęcające do wykonania. Przykład: 

Poniedziałek: przeczytać artykuł na internecie związany z czasem wolnym i wypisać nowe słówka. 

Wtorek: Przerobić materiał z książki i podkreślić nowe wyrażenia. 

Środa: Posłuchać podcast tematyczny i wypisać nowe słówka/wyrażenia.

Czwartek: Obejrzeć odcinek serialu i wyłapać tematyczne słownictwo.
Piątek: Przeczytać słówka z całego tygodnia i przepisać je do Gold List.  

Sobota: Napisać mail z użyciem nowych słówek.

Niedziela: Odpoczywam i cieszę się z osiągniętego celu! 

Pamiętaj, aby w Twoim planie znajdowały się rzeczy, które Cię przede wszystkim cieszą. Jeśli uczysz się tylko tego, co musisz, a nie chcesz – szybko ulegniesz zniechęceniu. To naturalne, również z neurobiologicznego punktu widzenia. 


Pobierz nasz tygodniowy planer do nauki angielskiego! 

Jeżeli nie masz pomysłu, jak rozplanować swoją naukę – nie martw się. Przygotowaliśmy dla Ciebie szkic planera, który ułatwi Ci tygodniową rozpiskę. Możesz wydrukować go i położyć na biurku. Jedyne co potrzebujesz, to uzupełnić go o daty oraz… odhaczać wykonane zadania 🙂 Zostaw nam swój adres e-mail, abyśmy mogli wysłać Ci planer. 


Leave a comment