onSchedule

Blog

Home  /  Bez kategorii   /  Mów jak Anglik, czyli niezbędnik dla każdego, kto chce mówić z brytyjskim akcentem

Mów jak Anglik, czyli niezbędnik dla każdego, kto chce mówić z brytyjskim akcentem

“Mówić i brzmieć jak rodowity Anglik!” – czy to nie także i Twoje marzenie? Jeśli jesteś na początku swojej drogi językowej, to być może jeszcze się nad tym nie zastanawiasz, ale kiedy liźniesz już podstawy i zaczynasz pnąć się dalej… 

Nie bez powodu mówi się, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego dzisiejszy wpis przygotowaliśmy dla Ciebie – językowy głodomorze, który pragnie mówić prawdziwym brytyjskim akcentem! 

Brytyjski akcent, czyli jaki? 

Na pewno już słyszałeś_aś, że język angielski angielskiemu nie równy. Znaczy to tyle, że w różnych częściach geograficznych Wielkiej Brytanii ten sam język brzmi jak zupełnie różne języki. To tak jak z językiem polskim, śląskim i kaszubskim. Czasem naprawdę trudno się zrozumieć! 🙂 

Na potrzeby tego wpisu, skupimy się na najpowszechniejszym brzmieniu języka angielskiego brytyjskiego – mianowicie na akcencie RP: Received Pronunciation (tzw. typically British).

To właśnie poprawny akcent odpowiada za to, że nasze wypowiedzi brzmią, jakbyśmy wyssali angielski z mlekiem matki.

Jak zatem ćwiczyć akcent, i w końcu – zacząć brzmieć jak rodowity Anglik? 

Oto 5 wskazówek prosto od Shamrock Languages School.

  1. Listen a lot. 

Słuchanie brytyjskich podcastów, seriali, filmów, radia – to totalny basic do poprawnej wymowy. Dopiero słuchanie nativów, zanurzenie się w języku – jego melodii, szybkości mówienia, intonacji i akcentu pomoże Ci wewnętrznie “poczuć” duszę i serce tego języka! 

Do słuchania polecamy: 6 Minute English by BBC Learning English

oraz The English We Speak.

2. Speak a lot. 

Drugą, niemniej ważną wskazówką na drodze do brytyjskiego mówienia jest… mówienie. Tutaj sprawdzi się powtarzanie za Native’ami. Włącz jeden z ulubionych brytyjskich podcastów i zrób tak: Przesłuchaj najpierw całość, a potem przewiń do początku i słuchaj po jednym zdaniu. Powtarzaj każde zdanie jak najdokładniej akcentując, po czym kontynuuj dalsze słuchanie. 

Jeśli chcesz uczyć się w grupie i czuć motywację do nauki, warto zapisać się na kurs językowy, który nastawiony jest przede wszystkim na konwersacje. Lektor będzie poprawiał Twoją wymowę, a w grupie łatwiej przełamać barierę językową.

Zobacz ofertę naszego kursu dla dorosłych tutaj, a dla dzieci tutaj. 

3. Spot the differences.

Zapoznaj się z pojęciem par minimalnych (minimal pairs). Są to słowa, które brzmią dla nas niemalże identycznie, jednak – uwierz nam – różnią się. Czasem tylko jednym dźwiękiem. Przykłady? Ship (statek) – sheep (owca) – samogłoska “i” w obydwu wyrazach różni się długością artykulacji. 

Na tej stronie  możesz osłuchać się z parami minimalnym. Spróbuj wychwycić różnice w brzmieniu poszczególnych par. Aha, i koniecznie… powtarzaj na głos! 

4. Explore the phonemic diagram.

Jest to wykres, na którym możemy wyczytać dokładną wymową poszczególnych słów w języku angielskim. Wykres ma formę graficzną ułatwiającą czytanie. Znajomość wykresu jest niezbędna, jeśli chcesz mówić z brytyjskim akcentem. Ponieważ każdy słownik polsko-angielski, angielsko-angielski posiada transkrypcję słów – musisz nauczyć się zapisu fonetycznego dźwięków. Dzięki temu z lekkością zaczniesz wyłapywać i wymawiać różnice między takimi słowami, jak “though”, “tough” “ought” “through”.

Zobacz jak wygląda wykres fonemiczny na przykład na tej stronie.

5. Fast tricki na już! 

A teraz mamy dla Ciebie fast tricki na to, aby już teraz zacząć brzmieć jak Anglik! 

  •  staraj się nie wymawiać R, a zamiast tego wydłużaj samogłoski, np. “car” spróbuj powiedzieć jako kaaa, “there” – deee.
  • slow down! czyli zwolnij tempo mówienia. Aby pokazać, że umiesz mówić z brytyjskim akcentem, staraj się mówić wolniej i dokładniej, zamiast szybko, a przez to niezrozumiale.
  • poczuj melodię języka – melodia brytyjskiego angielskiego wznosi się i opada. Rozmawiaj do siebie w domu i próbuj wczuć się w jego melodię. Daj się ponieść!

Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się spełnić Twoje marzenie o tym, aby mówić z prawdziwym brytysjkim akcentem! Reszta należy do Ciebie! 

Jeśli chcesz dołączyć do jednego z naszych kursów angielskiego, wejdź tutaj.

Leave a comment