onSchedule

Blog

Home  /  Bez kategorii   /  6 nietypowych zwyczajów wielkanocnych w Wielkiej Brytanii

6 nietypowych zwyczajów wielkanocnych w Wielkiej Brytanii

Słyszałeś kiedyś o zwyczajach świątecznych Wielkiej Brytanii? Wiele z nich to tradycje taneczne, ale znajdziemy tam również Egg painting – czyli malowanie jajek, nie takież znowu dla nas obce, prawda? Jakie zatem zwyczaje wielkanocne panują w Wielkiej Brytanii? Przeczytaj nasz najnowszy artykuł, który powstał na bazie wpisu z 6 unbelievably british easter traditions

  1. Easter egg hunts czyli polujemy na jaja!

Ten zwyczaj mogłeś_aś podejrzeć w tv – w filmie albo bajce zagranicznej. To polowanie na ukryte czekoladowe jaja. Zwyczaj pochodzi z niemieckich opowieści ludowych, które to stworzyły postać zajączka wielkanocnego. Zajączek ten miałby znosić jaja i dostarczać je wszystkim dzieciom w poranek Wielkanocny. 

Słówka do zapamiętania: 

egg hunts – polowanie na jajka

bunny – zajączek 

Easter – święta Wielkanocne


2. Egg painting – farby w dłonie! 

Jajka pełnią ważną rolę w okresie Wielkiej Nocy na całym świecie. Są bowiem symbolem odrodzenia, nowego życia, jakie przyszło wraz ze Zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. Zanim pojawiły się jaja czekoladowe, dzieci przyozdabiały zwykłe jajka farbami. Zwyczaj ten choć trochę zapominany przez polowanie na czekoladowe jaja, nadal pełni ważną rolę w Wielkiej Brytanii. 

Słówka do zapamiętania: 

egg painting – malowanie jaj

Resurection – Zmartwychwstanie

New life – nowe życie

3. Hot Cross Buns, pyszna tradycja!

Hot Cross Buns to pyszne bułeczki na gorąco. Z rodzynkami, opiekane z masłem i podawane z filiżanka herbaty. Na bułeczkach wycina się krzyże, które symbolizują ważne wydarzenie, jakim jest śmierć Jezusa na krzyżu. 

Słówka do zapamiętania: 

Jesus died on the cross for sins – Jezus umarł na krzyżu za grzechy 

4. Maypole Dancing czyli taniec na maszcie.

Taniec na maszcie (ang. Maypole Dancing) to taneczny zwyczaj wielkanocny kilku narodów świata, w tym Wielkiej Brytanii. Taniec polega na przetrzymywaniu kolorowych wstążek zawieszonych na szczycie słupa i wykonywania pewnych sekwencji, według wzoru. Taniec często odbywa się do muzyki granej na żywo. Stanowi najważniejszy taniec wielkanocnych celebracji, a przed nami – jeszcze dwa tańce. 

Słówka do zapamiętania: 

pole – słup 

ribbon – wstążka

the tradition – tradycja

5. Nutters dance – piwo & taniec.

To tradycja nie tyle pochodząca z całej Wielkiej Brytanii, ile z jednej, niewielkiej wioski zwanej Bacup, w Lancester. Tamtejsi tancerze nazwani Britannia Coco-nut Dancers lub w skrócie Nutters, przez 11 km tańczą wzdłuż wsi. Po drodze zatrzymują się w każdym pubie, aby napić się jednego kufla piwa. Tancerze ubrani są w drewniaki, biało-czerwone spódnice, czarne spodnie i koszule. Niektórzy z nich dodatkowo malują swoje twarze na czarno. Na internecie można znaleźć filmik dotyczący tańca – warto go obejrzeć.

Słówka do zapamiętania: 

village – wioska

pint of beer – kufel piwa

clogs – drewniaki 

6. Morris Dancing

Ostatni wielkanocny taniec odbywa się najczęściej podczas wielkanocnych kiermaszów albo parad. To dość nietypowy taniec, wywodzący się z tradycji angielskiej. Zespoły składają się głównie z mężczyzn, choć coraz częściej tańczą kobiety. Tancerze tańca Morrisa ubrani są na biało, z dzwoneczkami na spodniach, laską w dłoni, albo chusteczką. Wygląda naprawdę ….dziwnie? Zresztą -sam zobacz!   Tutaj

Słówka do zapamiętania: 

village fairs – kiermasz wiejski 

folk dancing – taniec ludowy

the dance troupes – zespoły taneczne 

Czy któryś zwyczaj szczególnie Ci się spodobał? Jak myślisz, które polskie zwyczaje wielkanocne mogłyby uznać za nietypowe przez zagranicznych turystów? 

Leave a comment