onSchedule

Blog

Home  /  Bez kategorii   /  6 zasad nauki języka obcego.

6 zasad nauki języka obcego.

“Uczę się już tyle lat i czuję, że nic nie umiem”.

“Boję się mówić”.

“Nie mam zdolności językowych”.

“Na naukę już za późno”.

Brzmi znajomo? Dziś podpowiemy dlaczego tak myślisz. Skąd poczucie
braku postępów i dlaczego tak się dzieje, że pomimo kilku lat nauki masz
wrażenie, że ciągle stoisz w miejscu.

1. Uwierz w siebie i w swoje umiejętności.

Jeśli chcesz osiągnąć sukces nie możesz z góry zakładać, że się nie uda, jesteś za stary lub nie masz zdolności językowych. Pozytywne nastawienie pomaga osiągać sukces w wielu aspektach życia i tak samo jest w nauce języka. Skoro ukończyłeś studia, dostałeś się do dobrej szkoły lub jesteś w czymś dobry to nic nie stoi na przeszkodzie byś nauczył się języka obcego w stopniu komunikatywnym.

JUST THINK POSITIVE

2. Określ cel nauki!

Z uczeniem się języka jest jak z długą wyprawą. Jeśli nie znamy celu i nie wiemy dokąd zmierzamy – w momencie, gdy pojawią się trudności lub zwykłe zmęczenie – jest spora szansa, że zawrócimy. Jeśli mamy określony cel nauki i wiemy dokąd mamy dojść łatwiej nam się zmotywować. Szczególnie jeśli sami ten cel określiliśmy – uczymy się w końcu sami dla siebie.

Cel powinien być jasno sprecyzowany oraz określony w czasie. Pozwala nam to dobrze dobrać metodę, lektora, intensywność zajęć i materiały do nauki. Inaczej wygląda nauka języka do komunikacji np. podczas prywatnych wyjazdów wakacyjnych, a inaczej , gdy czeka na awans w pracy pod warunkiem, że do końca roku zdamy egzamin na wskazanym poziomie.

JUST LOOK AHEAD

3. Wybierz materiały.

Dostęp do multimediów, internetu, mnogość podręczników i aplikacji stwarza poczucie chaosu i dżungli przez którą trudno przejść. Mając tak wiele możliwości nie wiemy za co się zabrać i w rezultacie nie robimy nic. Łatwiej jest, jeśli skupimy się na jednym (góra dwóch) podręcznikach oraz maksymalnie dwóch programach lub aplikacjach do samodzielnej nauki. Dzięki temu pozbędziemy się poczucia natłoku materiału i szybciej opanujemy język.

JUST BE SELECTIVE

4. Ucz się regularnie.

Jest to najgorszy i niewybaczalny i -niestety- najczęstszy błąd popełniany przez uczniów. Można śmiało zaryzykować twierdzenie, że bez regularności i systematyczności nie uda się nauczyć języka obcego. To tak jak z odchudzaniem – jeśli nie ćwiczysz regularnie i nie odżywiasz się zdrowo o stałych porach, to może i schudniesz na restrykcyjnej diecie, ale efekt jojo szybko zniweczy efekty.

Jeśli nie będziesz regularnie powtarzał słówek, oglądał filmów, czytał książek, mówił w języku, to może i wkujesz potrzebny materiał do egzaminu i zdasz, ale efekty szybo ulecą. Lepiej codziennie poświęcić na kontakt z językiem 10 minut, niż kilka godzin co dwa tygodnie.

JUST BE REGULAR

5. Nauka słówek tylko w kontekście!

Znajomość języka to umiejętność , a nie czysta wiedza. Zatem znajomość tysięcy słówek bez umiejętności ich użycia, czyli bez osadzenia ich w kontekście mija się z celem. Bo czy osoba mówiąca zdanie: Last summer I visited a beautiful lock zamiast castle zna język?

Nauka słów z przykładowym zdaniem nie tylko pozwala nam na efektywne opanowywanie słownictwa, ale jest łatwiejsza i ciekawsza!

JUST STUDY WISELY

6. Otocz się językiem z każdej strony!

Małe dzieci uczą się języka, bo słuchają, są otoczone językiem. Często mówimy, że są “zanurzone w język”. Oczywiście, im jesteśmy starsi, tym bardziej zatracamy tą naturalną łatwość nabywania języka. Jednak to, co pozostaje niezmienne, to fakt, iż im więcej języka w naszym życiu, tym łatwiej go przyswajamy.

Z tego powodu warto czytać nawet krótkie informacje medialne w obcym
języku, oglądać ulubiony serial po angielsku z napisami zamiast dubbingu lub np. zmienić menu swojej skrzynki mailowej, czy telefonu na angielski.

A nawet w prostych sytuacjach domowych posługiwać się obcym językiem. W tym przypadku więcej znaczy lepiej.

JUST SPEAK ENGLISH!

Mamy nadzieję, że dziś wrócisz do nauki języka i przypomnisz sobie, jak wspaniała przygoda to jest. Pełna wyzwań i trudów, ale również doświadczania sukcesów, a w końcu – umiejętności rozumienia anglojęzycznych przyjaciół.

Leave a comment